Theatertreffen

Shortlisted productions

Basel

“Drei Schwestern” (Three Sisters) [selected]
By Simon Stone based on Anton Chekhov
Directed by Simon Stone
Theater Basel

Berlin

“Berlin Alexanderplatz”
Based on Alfred Döblin
Directed by Sebastian Hartmann
Deutsches Theater Berlin

“Der Mensch erscheint im Holozän” (Man in the Holocene)
Base on Max Frisch
Directed by Thom Luz
Deutsches Theater / Theater Basel

“Eternal Russia”
Concept, Text and Direction by Marina Davydova & Vera Martynov
HAU Hebbel am Ufer / Theatre of Nations, Moskau /
Haus der Kulturen der Welt as part of the festival
“Utopian Realities – 100 Years of Now”

“Empire”
By Milo Rau / IIPM – International Institute of Political Murder
Directed by Milo Rau
Schaubühne am Lehniner Platz / Zürcher Theater Spektakel / steirischer herbst festival, Graz

“Professor Bernhardi”
By Arthur Schnitzler
Directed by Thomas Ostermeier
Schaubühne am Lehniner Platz

“Wallenstein”
By Friedrich Schiller
Directed by Michael Thalheimer
Schaubühne am Lehniner Platz

“Five Easy Pieces” [selected]
By Milo Rau / IIPM – International Institute of Political Murder und CAMPO, Gent
Directed by Milo Rau
Sophiensaele, Berlin / Kunstenfestivaldesarts Brussels 2016 / Münchner Kammerspiele / La Bâtie – Festival de Genève / Kaserne Basel / Gessnerallee Zürich / Singapore International Festival of Arts (SIFA) / SICK! Festival UK / Le phénix scène nationale Valenciennes pôle européen de création

“Bekannte Gefühle, gemischte Gesichter” (Familiar Feelings, Mixed Faces)
Possibly by Christoph Marthaler, Anna Viebrock and ensemble
Directed by Christoph Marthaler
Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz

“Pfusch” (Botch) [selected]
By Herbert Fritsch
Directed by Herbert Fritsch
Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz

Bern

“Die Vernichtung” (The Extermination) [selected]
By Ersan Mondtag and Olga Bach
Directed by Ersan Mondtag
Konzert Theater Bern

Bochum

“nicht schlafen” (don’t sleep)
By Alain Platel, Steven Prengels, Berlinde De Bruyckere, les ballets C de la B
Directed by Alain Platel
Ruhrtriennale Jahrhunderthalle / La Bâtie-Festival de Genève / TorinoDanza / Biennale de Lyon / L’Opéra de Lille / Kampnagel Hamburg / MC93 – Maison de la Culture de la Seine-Saint-Denis / Holland Festival / Ludwigsburger Schlossfestspiele / NTGent

“Mephisto”
Based on Klaus Mann
Directed by Daniela Löffner
Schauspielhaus Bochum

“Verbrechen und Strafe” (Crime and Punishment)
Based on Fyodor M. Dostoyevsky
Directed by Jan Klata
Schauspielhaus Bochum

Bonn

“Nathan”
Based on G.E. Lessing
with texts by Muslims from Bonn
Directed by Volker Lösch
Theater Bonn

“Woyzeck”
Based on Georg Büchner
Directed by Simon Solberg
Theater Bonn

Cologne

“Glaubenskämpfer”
Search for religion between monastery, mosque and synagogue
By Nuran David Calis
Directed by Nuran David Calis
Schauspiel Köln

“Ivanov”
By Anton Chekhov
Directed by Robert Borgmann
Schauspiel Köln

Dortmund

“Die Borderline Prozession” (The Borderline Procession) [selected]
Ein Loop um das, was uns trennt (A loop on what divides us)
By Kay Voges, Dirk Baumann and Alexander Kerlin
Directed by Kay Voges
Theater Dortmund

Essen

“Real Magic” [selected]
By Forced Entertainment
Conceived and directed by Forced Entertainment
Artistic director Tim Etchells
PACT Zollverein, Essen / HAU Hebbel am Ufer, Berlin / Künstlerhaus Mousonturm Frankfurt / Tanzquartier Wien / ACCA Attenborough Centre for the Creative Arts, University of Sussex / Spalding Gray Consortium – On the Boards, Seattle / PS122 NYC / Walker Art Center, Minneapolis / Warhol Museum, Pittsburgh

Frankfurt

“Der alte Affe Angst” (Angst)
By Oskar Roehler
Directed by Ersan Mondtag
Schauspiel Frankfurt

Graz

“Frequenzen” (Frequencies)
By Clemens J. Setz
Directed by Alexander Eisenach
Schauspielhaus Graz

Hamburg

“Die Wehleider” (The plaintives)
By Christoph Marthaler, Anna Viebrock, Stefanie Carp & ensemble based on motives from Maxim Gorky’s “Summerfolk”
Directed by Christoph Marthaler
Deutsches Schauspielhaus Hamburg

“Der Schimmelreiter” (The Rider on the White Horse) [selected]
By Theodor Storm
Directed by Johan Simons
Thalia Theater

“Richard III.”
By William Shakespeare
Directed by Antú Romero Nunes
Thalia Theater

Leipzig

“89/90” [selected]
By Peter Richter
Directed by Claudia Bauer
Schauspiel Leipzig

Mainz

“Traurige Zauberer” (Sad Magicians) [selected]
Eine stumme Komödie mit Musik (A silent comedy with music)
By Thom Luz
Directed by Thom Luz
Staatstheater Mainz

Munich

“Hamlet”
By William Shakespeare
Directed by Christopher Rüping
Münchner Kammerspiele

“La Sonnambula”
Based on the opera by Vincenco Bellini and Felice Romani
Directed by David Marton
Münchner Kammerspiele

“Point of no Return”
By Yael Ronen and ensemble
Directed by Yael Ronen
Münchner Kammerspiele

“Wut” (Fury)
By Elfriede Jelinek
Directed by Nicolas Stemann
Münchner Kammerspiele

“Die Räuber” (The Robbers) [selected]
By Friedrich Schiller
Directed by Ulrich Rasche
Residenztheater

Salzburg

“Endspiel” (Endgame)
By Samuel Beckett
Directed by Dieter Dorn
Salzburger Festspiele /Burgtheater im Akademietheater

Stuttgart

“Lolita”
A screenplay by Vladimir Nabokov
Directed by Christopher Rüping
Schauspiel Stuttgart

“Tod eines Handlungsreisenden” (Death of a Salesman)
By Arthur Miller
Directed by Robert Borgmann
Schauspiel Stuttgart 

Vienna

“Cellar Door”
A 504-hour-installation
By Thomas Bo Nilsson
Directed by Thomas Bo Nilsson, Jens Lassak, Julian Wolf Eicke
Schauspielhaus Wien

“Imperium” (Empire)
Based on Christian Kracht
Directed by Jan-Christoph Gockel
Schauspielhaus Wien

Zurich

“Wer hat Angst vor Hugo Wolf?” (Who Is Afraid of Hugo Wolf)
An evening of songs by Herbert Fritsch
Directed by Herbert Fritsch
Schauspielhaus Zürich