Archive
Theatertreffen

Prize winners

Theatre Prize Berlin

In 1988, the Preußische Seehandlung Foundation has initiated an award on the occasion of the Berlin Theatertreffen’s 25-year anniversary. The “Theatre Prize Berlin”, which is endowed with € 20,000, will be awarded by the governing mayor of Berlin and the chairman to the council of the Preußische Seehandlung Foundation during the Theatertreffen.

The prize winners from 1988 to 2018

2018
Karin Henkel
Awarding: May 2018, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Eva Behrendt, Barbara Frey, Wilfried Schulz / Thomas Oberender

2017
Herbert Fritsch
Awarding: May 2017, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Eva Behrendt, Barbara Frey, Wilfried Schulz / Thomas Oberender

2016
Shermin Langhoff and Jens Hillje
Awarding: 15 May 2016, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Barbara Burckhardt, Barbara Frey, Wilfried Schulz / Thomas Oberender

2015
Corinna Harfouch
Awarding: 10 May 2015, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Barbara Burckhardt, Thomas Oberender, Tobias Wellemeyer / Yvonne Büdenhölzer

2014
Johan Simons
Awarding: 3 May 2014, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Barbara Burckhardt, Thomas Oberender, Tobias Wellemeyer / Yvonne Büdenhölzer

2013
Jürgen Holtz
Awarding: 5 May 2013, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Thomas Oberender, Christine Wahl, Tobias Wellemeyer / Yvonne Büdenhölzer

2012
Sophie Rois
Awarding: 5 May 2012, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Thomas Oberender, Christine Wahl, Tobias Wellemeyer / Yvonne Büdenhölzer

2011
Dimiter Gotscheff, Almut Zilcher, Samuel Finzi, Wolfram Koch
Awarding: 8 May 2011, Deutsches Theater Berlin
Jury: Konstanze Lauterbach, Christine Wahl, Hasko Weber / Joachim Sartorius

2010
Margit Bendokat
Awarding: 9 May 2010, Deutsches Theater Berlin
Jury: Konstanze Lauterbach, Christopher Schmidt, Hasko Weber / Joachim Sartorius

2009
Jürgen Gosch and Johannes Schütz
Awarding: 3 May 2009, Deutsches Theater Berlin
Jury: Konstanze Lauterbach, Christopher Schmidt, Hasko Weber / Joachim Sartorius

2008
Josef Bierbichler
Awarding: 18 May 2008, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Wolfgang Engel, Hartmut Krug, Hasko Weber / Joachim Sartorius

2007
Ulrich Matthes
Awarding: 6 May 2007, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Christine Dössel, Wolfgang Engel, Jürgen Schitthelm / Joachim Sartorius

2006
Andrea Breth
Awarding: 21 May 2006, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Christine Dössel, Jürgen Schitthelm, Christoph Schroth / Joachim Sartorius

2005
Peter Konwitschny
Awarding: 15 May 2005, Komische Oper Berlin
Jury: Christine Dössel, Jürgen Schitthelm, Christoph Schroth / Joachim Sartorius

2004
Christoph Marthaler and Anna Viebrock
Awarding: 10 May 2004, Haus der Berliner Festspiele
Jury: Hermann Beil, Georg Diez, Jürgen Schitthelm / Joachim Sartorius

2003
Bert Neumann
No public awarding
Jury: Hermann Beil, Georg Diez, Christoph Schroth / Joachim Sartorius

2002
Elfriede Jelinek
Awarding: 9 May 2002, Berliner Ensemble
Jury: Hermann Beil, Georg Diez, Konstanze Lauterbach / Joachim Sartorius

2001
Bruno Ganz
Awarding: 8 May 2001, Spiegelzelt at the Haus der Berliner Festspiele
Jury: Hermann Beil, Benjamin Henrichs, Konstanze Lauterbach / Joachim Sartorius

2000
Frank Castorf and Henry Hübchen
Awarding: 7 May 2000, Spiegelzelt at the Schiller-Theater
Jury: Benjamin Henrichs, Konstanze Lauterbach, Friedrich Schirmer / Ulrich Eckhardt

1999
Henning Rischbieter
Awarding: 2 May 1999, Spiegelzelt at the Schiller-Theater
Jury: Benjamin Henrichs, Konstanze Lauterbach, Friedrich Schirmer / Ulrich Eckhardt

1998
Luc Bondy
Awarding: 15 May 1998, Schaubühne am Lehniner Platz
Jury: Sigrid Löffler, Michael Schindhelm, Friedrich Schirmer / Ulrich Eckhardt

1997
Pina Bausch
Awarding: 11 May 1997, Schiller-Theater
Jury: Frank Baumbauer, Sigrid Löffler, Michael Schindhelm / Ulrich Eckhardt

1996
Heiner Müller
Awarding: 5 May 1996, Berliner Ensemble
Jury: Frank Baumbauer, Sigrid Löffler, Michael Schindhelm / Ulrich Eckhardt

1995
Claus Peymann and Hermann Beil
Awarding: 25 May 1995, Deutsches Theater
Jury: Frank Baumbauer, Peter von Becker, Michael Schindhelm / Ulrich Eckhardt

1994
Bernhard Minetti
Awarding: 15 May 1994, Spiegelzelt beim Deutschen Theater
Jury: Peter von Becker, Peter Iden, Peter Stoltzenberg / Ulrich Eckhardt

1993
Botho Strauß
Awarding: 2 May 1993, Spiegelzelt at the Freie Volksbühne
Jury: Peter von Becker, Peter Iden, Peter Stoltzenberg / Ulrich Eckhardt

1992
Jutta Lampe
Awarding: 24 May 1992, Spiegelzelt at the Freie Volksbühne
Jury: Peter Iden, Michael Merschmeier, Peter Stoltzenberg / Ulrich Eckhardt

1991
Peter Palitzsch
Awarding: 12 May 1991, Spiegelzelt at the Freie Volksbühne
Jury: Peter Iden, Michael Merschmeier, Peter Stoltzenberg / Ulrich Eckhardt

1990
Johann Kresnik
Awarding: 17 May 1990, Schiller-Theater
Jury: Jürgen Flimm, Michael Merschmeier, Karena Niehoff / Ulrich Eckhardt

1989
Peter Stein und Karl-Ernst Herrmann
Awarding: 24 May 1989, Schaubühne am Lehniner Platz
Jury: Jürgen Flimm, Michael Merschmeier, Karena Niehoff / Ulrich Eckhardt

1988
George Tabori
Awarding: 15 May 1988, Spiegelzelt at the Freie Volksbühne
Jury: Jürgen Flimm, Rolf Michaelis, Karena Niehoff / Ulrich Eckhardt

Alfred Kerr Acting Prize

The “Alfred Kerr Acting Prize” will be awarded during the Theatertreffen. This award, named after the well-known Berlin theatre critic, will be presented for outstanding achievement from an emerging new actor or actress in a production selected for the Theatertreffen.

The prize winners from 1991 to 2018

2018
Benny Claessens
for his role in “Am Königsweg”,
directed by Falk Richter, Deutsches Schauspielhaus, Hamburg
Juror: Fabian Hinrichs

2017
Michael Wächter
for his role in “Drei Schwestern”,
directed by Simon Stone, Theater Basel
Juror: Imogen Kogge

2016
Marcel Kohler
for his role in “Väter und Söhne”
directed by Daniela Löffner, Deutsches Theater Berlin
Juror: Maren Eggert

2015
Gala Winter
for her role in “John Gabriel Borkman”
directed by Karin Henkel, Deutsches Schauspielhaus, Hamburg
Juror: Samuel Finzi

2014
Valery Tscheplanowa
for her role in “Zement”
directed by Dimiter Gotscheff, Residenztheater, Munich
Juror: Edith Clever

2013
Julia Häusermann
for her role in “Disabled Theater”
directed by Jérôme Bel, Theater HORA - Stiftung Züriwerk, Zurich / HAU Hebbel am Ufer
Juror: Thomas Thieme

2012
Fabian Hinrichs
for his role in “KILL YOUR DARLINGS! STREETS OF BERLADELPHIA”
directed by René Pollesch, Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
Juror: Nina Hoss

2011
Lina Beckmann
for her role in “Das Werk / Im Bus / Ein Sturz”
directed by Karin Beier, Schauspiel Köln
and the role of Warja in “Der Kirschgarten”
directed by Karin Henkel, Schauspiel Köln
Juror: Eva Mattes

2010
Paul Herwig
for the role of Pinneberg in “Kleiner Mann – was nun?”
directed by Luk Perceval, Münchner Kammerspiele
Juror: Bruno Ganz

2009
Kathleen Morgeneyer
for the role of Nina in “Die Möwe”
directed by Jürgen Gosch, Deutsches Theater Berlin
Juror: Jutta Lampe

2008
Niklas Kohrt
the role of Bruno Mechelke in “Die Ratten”
directed by Michael Thalheimer, Deutsches Theater Berlin
Juror: Gerd Wameling

2007
Julischka Eichel
for the role of Lucy in “Krankheit der Jugend”
directed by Tilmann Köhler, Deutsches Nationaltheater Weimar
Juror: Martina Gedeck

2006
Felix Goeser
for the title role in “Platonow”
directed by Karin Henkel, Schauspiel Stuttgart
Juror: Martin Wuttke

2005
Wiebke Puls
for the role of Kriemhild in “Die Nibelungen”
directed by Andreas Kriegenburg, Münchner Kammerspiele
Juror: Ulrich Matthes

2004
Devid Striesow
for the role of Wlas in “Sommergäste”
directed by Jürgen Gosch, Schauspielhaus Düsseldorf
Juror: Ulrich Mühe

2003
Fritzi Haberlandt
for the role of Mizi Schlager in “Liebelei”
directed by Michael Thalheimer, Thalia Theater Hamburg
and for the role of Adriana in “zeit zu lieben zeit zu sterben”
directed by Armin Petras, Thalia Theater Hamburg
Juror: Ivan Nagel

2002
Bettina Stucky
for the role of Natalja in “Drei Schwestern”
directed by Stefan Pucher, Schauspielhaus Zürich
and for the role in the ensemble of “Die schöne Müllerin”
directed by Christoph Marthaler, Schauspielhaus Zürich
Juror: Elisabeth Trissenar

2001
August Diehl
for the role of Konstantin Gawrilowitsch Trepljow in “Die Möwe”
directed by Luc Bondy, Burgtheater Wien
Juror: Walter Schmidinger

2000
Kathrin Angerer
for the role of Darja Pawlowna Schatowa in “Dämonen”
directed by Frank Castorf, Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
Juror: Udo Samel

1999
Johanna Wokalek
for the title role in “Rose Bernd”
directed by Valentin Jeker, Schauspiel Bonn
Juror: Angelica Domröse

1995 – 1998 no awarding

1994
Caroline Ebner
for the role of Julia in “Romeo und Julia”
directed by Karin Beier, Staatstheater Düsseldorf
Juror: Käthe Reichel

1993
Daniel Morgenroth
for the role of Sigismund in “Der Turm”
directed by Thomas Langhoff, Deutsches Theater Berlin
Juror: Albert Hetterle

1992
Torsten Ranft
for the title role in “Woyzeck”
directed by Andreas Kriegenburg, Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin
Juror: Marianne Hoppe

1991
Steffi Kühnert
for the title role in “Nora”
directed by Leander Haussmann, Deutsches Nationaltheater Weimar
Juror: Bernhard Minetti

3sat Prize

The “3sat Prize” initiated by the TV broadcaster 3sat, which is endowed with € 10,000, will be presented during the Theatertreffen to one or more artists from the selected ensembles for groundbreaking, artistically innovative achievement.

The prize winners from 1997 to 2018

2018
Wiebke Puls

2017
Milo Rau

2016
Herbert Fritsch

2015
Lina Beckmann

2014
Susanne Kennedy

2013
Sandra Hüller

2012
Nicolas Stemann

2011
Christoph Schlingensief

2010
Annette Paulmann and Paul Herwig

2009
Birgit Minichmayer, Nicolas Ofczarek and Werner Wölbern

2008
Katja Haß and Stephan Kimmig

2007
Sebastian Nübling, Lars Wittershagen and Muriel Gerstner

2006
Dimiter Gotscheff

2005
Andreas Kriegenburg

2004
Alain Platel

2003
Anne Tismer and Susanne Wolff

2002
Stefan Pucher

2001
Michael Thalheimer and Olaf Altmann

2000
Luk Perceval and Tom Lanoye

1999
Martin Kušej

1998
Einar Schleef

1997
Urs Widmer, Volker Hesse and the Ensemble of the Zürcher Neumarkt-Theater

The Stückemarkt awards three prizes: the Theatertreffen Prize for New Drama, sponsored by the Heinz und Heide Dürr Stiftung, the Playwriting Commission of the TT Stückemarkt sponsored by the German Federal Centre for Political Education and Theatre Text as Radio Play in cooperation with Deutschlandradio Kultur.
There were no prizes in 2013, 2014 and 2015.

 

Theatertreffen Prize for New Drama

The Theatertreffen Prize for New Drama, worth 5,000 euros, is connected with a premiere at a well-known theatre. From 2004 to 2011 it was sponsored by the German Federal Centre for Political Education and since 2012 by the Heinz und Heide Dürr Stiftung.

The prizewinners from 2003 to 2012

2012 Michel Decar für “Jonas Jagow”
WP 16.03.2013, Maxim Gorki Theater Berlin

2011 Juri Sternburg for “now the jerk is somewhere else again”
WP 15.01.2012, Maxim Gorki Theater Berlin

2010 Claudia Grehn for “Harvest”
WP 19.12.2010, Maxim Gorki Theater Berlin

2009 Oliver Kluck for “The Meese Principle”
WP 06.02.2010, Maxim Gorki Theater Berlin

2008 Klaas Tindemans for “Bulger”
WP 17.12.2008, Maxim Gorki Theater Berlin

2007 Maria Kilpi for “Harmin Paikka – plus zero point five calm”
WP 20.12.2007, Maxim Gorki Theater Berlin

2006 Thomas Freyer for “Amoklauf mein Kinderspiel” (“Running Amok My Children’s Game”)
WP 28.05.2006, Deutsches Nationaltheater Weimar

2005 Oliver Schmaering for “Seefahrerstück” (“Seafarer’s Play”)
WP 17.09.2005, Neues Theater Halle

2004 Laura Sintija Cerniauskaite for “Lucy auf Eis” (“Lucy is Skating”)

2003 Anja Hilling for “Sterne” (“Stars”)
WP 28.01.2006, Bühnen der Stadt Bielefeld
and David Lindemann for “Koala Lumpur”
WP 19.12.2003, Schauspielhaus Bochum
(Sponsored by the Dresdner Bank)

 

Playwriting Commission of the TT Stückemarkt

The Playwriting Commission of the TT Stückemarkt, worth 7,000 euros, is connected with the commission to write a play for a well-known theatre. Since 2007 it is sponsored by the German Federal Centre for Political Education.

The prizewinners from 2007 to 2018

2018 Maya Arad Yasur
WP 2019/20 at Schauspiel Köln

2017 Bonn Park
WP 2018/19 at Badisches Staatstheater Karlsruhe

2016 Bara Kolenc and Atej Tutta for “BLACKHOLES”
WP 2017 at Schauspiel Dortmund

2015
Not awarded

2014
Not awarded

2013
Not awarded

2012 Pamela Carter for “Skåne – in der ebene”
WP of “fast ganz nah – Euer Krieg ist unser Krieg” (TT Stückemarkt Commission 2012) on 06.04.2013, Staatsschauspiel Dresden

2011 Anne Lepper for “hund wohin gehen wir”
WP of “Seymour oder Ich bin nur aus Versehen hier” (TT Stückemarkt Commission 2011) on 08.01.2012, Schauspiel Hannover

2010 Wolfram Lotz for “Der große Marsch”
WP of “Einige Nachrichten an das All” (TT Stückemarkt Commission 2010) on 24.02.2011, Deutsches Nationaltheater Weimar

2009 Nis-Momme Stockmann for “Der Mann der die Welt aß”
WP of “Kein Schiff wird kommen” (TT Stückemarkt Commission 2009) on 10.02.2010, Schauspiel Stuttgart

2008 Anne Habermehl for “Letztes Territorium”
WP of “Daddy” (TT Stückemarkt Commission 2008) on 20.06.2009, Bayerisches Staatsschauspiel München

2007 Philipp Löhle for “Genannt Gospodin”
WP of “Die Kaperer oder Reiß nieder das Haus und erbaue ein Schiff” (TT Stückemarkt Commission 2007) on 20.03.2008, Schauspielhaus Wien
GP on 18.09.2008, Staatstheater Mainz

 

Theatre Text as Radio Play

The prize “Theatre Text as Radio Play” was awarded from 2007 to 2012 in cooperation with Deutschlandradio Kultur as part of the Theatertreffen Stückemarkt and consisted of the adaptation of a text for the radio.

The prizewinners from 2007 to 2012

2012 Wolfram Höll for “And then”
was produced by Deutschlandradio Kultur

2011 Mario Salazar for “All That Glitters”
was produced by Deutschlandradio Kultur

2010 Julian van Daal for “Turn Everything Off”
was produced by Deutschlandradio Kultur

2009 Davide Carnevali for “Variazioni sul modello di Kraepelin – Variations on the Kraepelin model”
was produced by Deutschlandradio Kultur

2008 Sergej Medwedew for “Parikmacherscha – The Hairdresser”
was produced by Deutschlandradio Kultur

2007 Maria Kilpi for “Harmin Paikka – plus null komma fünf windstill”
was produced by Deutschlandradio Kultur