MaerzMusik Festivalstream

With MaerzMusik Festivalstream you can join us live every day for world and film premieres.

You can access the content of the digital festival edition of MaerzMusik with the festival pass. The Festival Pass is valid for all events for the complete duration of the festival. It is available free of charge or for a voluntary payment.

The Festival Pass

Key visual MaerzMusik on Demand Festivalstream

Saturday, 27 March 2021 /
Sunday, 28 March 2021

20:00
TIMEPIECE
A Live Speaking Clock

A 27-hour speaking clock, live performed by Berlin residents on the Main Stage of Haus der Berliner Festspiele and accompanied musically by compositions from all around the world

Timetable for TIMEPIECE

Timetable as download PDF, 110 KB
(subject to change)

Composers & Speakers | 20:00:00–23:32:00

20:00:00 Peter Ablinger

20:20:00 Olli Aarni

20:35:30 Aho Ssan

21:35:20 Mitchell Akiyama

22:05:20 Anti-Projeto Anarco Fake (Mogli Saura & Francis Etto)

22:46:30 Felicia Atkinson

22:46:30 Baba Electronica

23:17:50 Uriel Barthélémi

23:32:00 Big Ever (AU)

Speakers:
Peter Ablinger, Salome Manyak, Miya Masaoka, George Lewis, Juliane Manyak, Claudia Basrawi, Göksu Kunak, Mazen Kerbaj, Thomas Oberender, Nadin Deventer, Gabor Vosteen, Marlene Stark, Jan Koslowski, Claudia Baricco, Hakan Icoglu, Julian Dittrich, Hannah Levin McGrath (Eddy Levin)

Composers & Speakers | 00:32:00–03:55:00

00:32:00 Galya Bisengalieva

01:02:10 Quatuor Bozzini & Michael Oesterle

01:30:00 rebecca bruton

03:00:00 Empty Time

03:10:00 Jennifer Walshe

03:30:00 Nicholas Bussmann

03:40:00 Allison Cameron

03:55:00 CS + Kreme

Speakers:
Carla Bessa, Sophia Baltatzi, Lisa Kirchhoff, Åsa Sonjasdotter, Nicholas Bussmann, Marco Melis, Pablo Diserens, Laios Bessa Dutschke

Composers & Speakers | 04:24:50–07:33:50

04:24:50 Jason Doell

04:54:50 drb (Renate Wieser & Julian Rohrhuber)

04:58:50 Julia E Dyck

05:09:30 Jessica Ekomane

05:25:20 Marino Formenti

05:45:10 Ashley Fure

06:08:50 Michael Gordon & Adam Cuthbert

06:28:30 Sofia Jernberg

06:33:50 Junior XL

07:33:50 Kassel Jaeger

Speakers:
Magdalena Mitterhofer, Sebastian Eis, Sarah Bouars, Leo Wölfel, Forough Fami, Pablo Diserens, Louise Trueheart, Ina Steffan, Katja Heldt, Nicolas Siepen, Nancy Naser Al Deen

Composers & Speakers | 07:53:50–10:54:10

07:53:50 Khôra

08:24:00 KMRU

09:24:10 KMRU & Aho Ssan

10:24:10 L CON

10:54:10 |end|

Speakers:
Tobias Brunwinkel, Silvia Maggi, Thilo Seevers, Liad Hussein Kantorowicz, Manuel Lucas Klauser, Caroline Neill Alexander, Etaïnn Zwer, Ines Hu, em* kann, Leslie Leon, Rafal Dziemidok

Composers & Speakers | 11:24:00–14:50:30

11:24:00 Les Percussions de Strasbourg

11:34:50 Katherine Liberovskaya & Phill Niblock

11:50:10 Sophia Loizou

12:50:10 Miya Masaoka

12:55:10 Melody McKiver

13:05:10 Christof Migone

13:35:10 Gordon Monahan

13:42:30 nedalot

13:50:30 Tujilko Noriko

14:50:30 Orakle Ngoy

Speakers:
Hannah Katalin Grimmer, Emma Haag, Jonathan Haag, Anna Crespo Palomar, Jakob D‘Aprile, Amelie Baier, Susanne Chrudina, Yero Adugna Eticha, Claudia Nola, Ariel Lo Manno, Tara Afsah, Stellan Veloce, Petra Gute

Composers & Speakers | 15:04:20–18:37:20

15:04:20 John Oswald

15:13:20 Perila

16:13:20 Eva Reiter

16:37:30 claire rousay

17:37:30 stock11 (Christoph Ogiermann, Daniel Gloger, Hannes Seidl, Jennifer Walshe, Mark Lorenz Kysela, Michael Maierhof, Sebastian Berweck, Sebastian Schottke & Uwe Rasch; arranged and produced by Hannes Seidl)

18:37:20 Surgeons Girl

Speakers:
Vedran Skiljic, Derek Di Fabio, Clarissa Rêgo, Spencer Carter, Anne Delle, Carla Bessa, Melanie Sciutto, Tonio Schneider, Marcel Weber, Dahlia Borsche, Şafak Velioğlu, Annie Hoffmann, Juliane Spence, Wolfgang Korb, Natal Igor Dobkin

Composers & Speakers | 19:37:20–23:30:00

19:37:20 Terre Thaemlitz

19:47:50 Loup Uberto

20:47:50 Charlie Usher

21:06:30 Myriam Van Imschoot

21:14:20 Stellan Veloce

21:23:30 Ricardo Villalobos

21:44:40 xenopraxis

22:14:40 Stav Yeini

22:30:20 Flora Yin-Wong

23:30:00 Yoneda Lemma

Speakers:
Andre Gomes de Sousa, Jone Bolibar Núñez, Björn Ivan Ekemark, Am Ertl, Gerhild Heyder, Ali Moraly, Mara Özütok, Anna Clementi, Sergej Newski, Antonia Alampi, Jasmina Metwaly, Kamila Metwaly, Silke Matzeit, Sarah Parolin, Deborah Birch, Daniela Bershan, Helena Boysen

Subject to change